Зангерхаузен (округ)

Зангерхаузен бил округ (Kreis) во јужниот дел на Саксонија-Анхалт, Германија. Соседни окрузи биле (од север надесно) Кведлинбург, Мансфелд, Мерзебург-Кверфурт и окрузите Кифхојзер и Нордхаузен во Тирингија. Бил припоен на 1 јули 2007 во новиот округ Мансфелд-Јужен Харц, како дел од реформата во Саксонија-Анхалт.

Зангерхаузен
округ
Saxony anhalt sgh.png
Земја Германија
ПокраинаСаксонија-Анхалт
Укинат2007-07-01
СедиштеЗангерхаузен
Површина
 • Вкупна690 км2 (270 ми2)
Население (2002)
 • Вкупно66,134
 • Густина96/км2 (250/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.SGH

ИсторијаУреди

Округот бил создаден на 1 октомври 1816, откако Саксонија-Вајсенфелс станал дел од Прусија во 1815. Во 1945, Amt Allstedt бил додаден на округот, во 1952 некои општини биле отфрлени од округот, со што се намалила површината од 773 на 689 км2. Во општинската реформа од 1994, округот останал непроменет.

ГеографијаУреди

Највисоката точка во округот е Гросер Ауерберг близу Штолберг со 579 метри надморска височина, најниската точка е на 119,8 метри, близу Куртсгехофенмиле, југозападно од Алштет.

ГрбУреди

  Триаголникот во грбот ги симболизира ридовите на користената руда од рударската индустрија во округот. Внатре во триаголникот е роза, која стои поради познатиот Розариум во градот Зангерхаузен. Под триаголникот се два клопки, кои се преземени од грбот на Зангерхаузен.

Градови и општиниУреди

Градови Заедници на општини
  1. Зангерхаузен
  1. Алштет-Калтенборн (вкл. го градот Алштет)
  2. Голдене Ауе (вкл. го градот Келбра)
  3. Росла-Зидхарц (вкл. го градот Штолберг)