Едерслебен (германски: Edersleben) — општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Едерслебен
Едерслебен is located in Германија
Едерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општ. заед. Голдене Ауе
Градоначалник Волфганг Кох
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 128 м
Население 960 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 107 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06528
Повик. бр. 03464
Портал www.vwg-goldene-aue.de
Местоположба на Едерслебен во рамките на округот Мансфелд-Зидхарц
Карта
Координати 51°25′N 11°16′E / 51.417° СГШ; 11.267° ИГД / 51.417; 11.267Координати: 51°25′N 11°16′E / 51.417° СГШ; 11.267° ИГД / 51.417; 11.267

НаводиУреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)