Хергисдорф (германски: Hergisdorf) — општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Хергисдорф
Грб на Хергисдорф
Хергисдорф is located in Германија
Хергисдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општ. заед. Мансфелдер Грунд-Хелбра
Градоначалник Норберт Борн
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 185 м
Население 1.580 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 158 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06313
Повик. бр. 034772
Портал www.hergisdorf.de
Местоположба на Хергисдорф во рамките на округот Мансфелд-Зидхарц
Карта
Координати 51°31′59″N 11°28′59″E / 51.53306° N; 11.48306° E / 51.53306; 11.48306Координати: 51°31′59″N 11°28′59″E / 51.53306° N; 11.48306° E / 51.53306; 11.48306

НаводиУреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)