Хаџи Есат џамија

џамија во Лојане, Кумановско

Хаџи Есат џамија (албански: Xhamia e haxhi Esatit) — стара џамија во кумановското село Лојане, Општина Липково. Му припаѓа на Кумановското муфтиство на ИВЗ.

Хаџи Есат џамија
Основни податоци
МестоЛојане, Кумановско Македонија
Координати42°13′57″N 21°39′52″E / 42.23250° СГШ; 21.66444° ИГД / 42.23250; 21.66444Координати: 42°13′57″N 21°39′52″E / 42.23250° СГШ; 21.66444° ИГД / 42.23250; 21.66444
Припадностсунитски ислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилосманлиски
Завршен1816
Особености
Минариња1

Изградена е во 1816 година во класичен османлиски стил, а обновена во 1971 и 1987 година.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Kulturë“. Fshati Llojan. Посетено на 19 јануари 2017.

Надворешни врскиУреди