Даниел Малдини (роден на 8 март 2002 година во Вимеркате, Италија) — италијански фудбалер кој настапува за екипата на ФК Лече како позајмен играч од ФК Милан, на позиција напад[1].

Лоренцо Коломбо
Лични податоци
Полно име Лоренцо Коломбо
Роден на 8 март 2002(2002-03-08)(21 г.)
Роден во Вимеркате, Италија
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Лече Лече
Број 9
Младинска кариера
Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2020– Милан Милан 1 (0)
2021Кремонезе Кремонезе (п) 13 (1)
2021-2022СПАЛ СПАЛ (п) 7 (4)
2022Лече Лече (п) 1 (0)
Репрезентација
2020– Италија 19 1 (0)
Италија 21 11 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 13 август 2022
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 14 јуни 2022

Клупска кариера уреди

Коломбо своите први чекори во фудбалот ги направил во младинските школи на Милан. Тој го направил своето деби за првиот тим на 18-годишна возраст, на 12 јуни 2020 година, заменувајќи го Лукас Пакета во 82 минута во ремитона домашен терен против Јувентус во Купот на Италија, натпревар кој завршил со резултат 0:0[2]. На 18 јули 2020 година тој дебитирал во Серија А во домашната победа против Болоња со 5−1[3][4].

На 5 септември 2020 година го постигнал својот прв гол во победата од 4-1 против А.Ц. Монца во пријателски натпревар[5].

На 26 јануари 2021 година, Коломбо се приклучил на тимот од Серија Б Кремонезе на позајмица до крајот на сезоната[6].

На 31 јули 2021 година, Коломбо бил позајмен на клубот од Серија Б СПАЛ[7].

На 7 јули 2022 година, Коломбо бил позајмен на Лече со опција за купување[8].

Меѓународна кариера уреди

Коломбо настапувал за репрезентацијата на Италија до 19 години и до 20 години.

Статистика уреди

Обновено на 5 август 2022
Настапи и голови по клубови, сезони и натпреварувања
Клуб Сезона Лига Национален куп Лига куп Останато Вкупно
Лига Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол. Нат. Гол.
Милан 2019-20 Серија А 1 0 1 0 0 0 2 0
2020–21 4 0 0 0 5 1 9 1
Вкупно 5 0 1 0 5 1 0 0 11 1
Кремонезе (п) 2021 Серија Б 13 1 0 0 13 1
СПАЛ (п) 2021 Серија Б 34 6 1 0 35 6
Лече (п) 2022–23 Серија А 0 0 1 1 1 1
Вкупно 52 7 3 1 5 1 0 0 60 9

Наводи уреди

  1. „Italy - L. Colombo - Profile with news, career statistics and history - Soccerway“. soccerway.com. Посетено на 2020-06-17.
  2. „Juventus vs. Milan - 12 June 2020 - Soccerway“. soccerway.com. Посетено на 2020-06-17.
  3. „L'oro verde del Milan: Maldini, Colombo e Brescianini“. La Gazzetta dello Sport (италијански). 4 August 2020. Посетено на 8 August 2020.
  4. „Milan-Bologna 5-1: esordio in Serie A per Lorenzo Colombo“. One Football (италијански). 18 July 2020. Посетено на 8 August 2020.
  5. „Three takeaways from Milan 4-1 friendly win over Monza as the youngsters step up“. Sempre Milan. 5 September 2020. Посетено на 6 September 2020.
  6. Fischer, Oliver (2021-01-26). „Official: AC Milan confirm striker Lorenzo Colombo has been loaned to Cremonese - the details“. Sempre Milan (англиски). Посетено на 2021-01-26.
  7. „Official Statement: Lorenzo Colombo“. acmilan.com. Associazione Calcio Milan. 31 July 2021. Посетено на 31 July 2021.
  8. „COLOMBO È UN NUOVO CALCIATORE DEL LECCE“ (италијански). Lecce. 7 July 2022. Посетено на 7 July 2022.