Лауенхаген (германски: Lauenhagen) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Лауенхаген
Лауенхаген is located in Германија
Лауенхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Нидернверен
Месни единици 2
Градоначалник Зигберт Крикхан (СДП)
Основни податоци
Површина 9,73 км2
Надм. височина 60 м
Население 1.320 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 136 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31714
Повик. бр. 05721
Портал www.lauenhagen.de
Местоположба на Лауенхаген во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°21′25″N 9°12′33″E / 52.35694° N; 9.20917° E / 52.35694; 9.20917Координати: 52°21′25″N 9°12′33″E / 52.35694° N; 9.20917° E / 52.35694; 9.20917

ГеографијаУреди

Лауенхаген се наоѓа околу 30 километри западно од Хановер. Окружниот град Штатхаген се наоѓа околу четири километри јужно. Во северниот дел на општината поминува Средногерманскиот Канал.

Соседни општини се: градот Заксенхаген, општината Лидерсфелд, градот Штатхаген, како и општините Нордзел и Полхаген.

Општински единициУреди

Лауенхаген се состои од местата Хилсхаген и Лауенхаген.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди