Лидерсфелд (германски: Lüdersfeld) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Лидерсфелд
Грб на Лидерсфелд
Лидерсфелд is located in Германија
Лидерсфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Линдхорст
Градоначалник Вилфред Шредер (ДХС)
Основни податоци
Површина 12,64 км2
Надм. височина 54 м
Население 1.079 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31702
Повик. бр. 05725
Местоположба на Лидерсфелд во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°21′30″N 9°15′3″E / 52.35833° СГШ; 9.25083° ИГД / 52.35833; 9.25083Координати: 52°21′30″N 9°15′3″E / 52.35833° СГШ; 9.25083° ИГД / 52.35833; 9.25083

ГеографијаУреди

Лидерсфелд се наоѓа околу 40 километри западно од Хановер на автопатот А2. На север од општината се наоѓа Средногерманскиот Канал.

Општината се граничи со градот Заксенхаген, општините Линдхорст и Хојерсен, градот Штатхаген, како и општината Лауенхаген.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди