Заксенхаген (германски: Sachsenhagen) — мал град во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Заксенхаген
Поглед на плоштадот во Заксенхаген
Поглед на плоштадот во Заксенхаген
Поглед на плоштадот во Заксенхаген
Грб на Заксенхаген
Заксенхаген во рамките на Германија
Заксенхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Заксенхаген
Градски единици 2
Градоначалник Ралф Хантке (СДП)
Основни податоци
Површина 15,53 км2
Надм. височина 55 м
Население 1.980 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 127 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31553
Повик. бр. 05725
Портал www.sachsenhagen.de
Местоположба на градот Заксенхаген во рамките на округот Шаумбург
Карта
Карта
Координати 52°24′0″N 9°16′0″E / 52.40000° СГШ; 9.26667° ИГД / 52.40000; 9.26667Координати: 52°24′0″N 9°16′0″E / 52.40000° СГШ; 9.26667° ИГД / 52.40000; 9.26667

Градот се наоѓа околу 9 километри североисточно од окружниот град Штатхаген и 33 километри западно од покраинскиот главен град Хановер.

Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија Уреди

Местоположба Уреди

Малиот град на југ се граничи со Средногерманскиот Канал и се наоѓа на само шест километри јужно од Штајнхудер Мер. Низ градот течат потоците Заксенхегер Ауе и Цигенбах.

Градот е четврт најмал град во Долна Саксонија по број на жители и по површина.

Градски единици Уреди

Кон градот припаѓаат местата Заксенхаген и Нинбриге.

Галерија Уреди

Наводи Уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски Уреди