Нордзел (германски: Nordsehl) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Нордзел
Нордзел is located in Германија
Нордзел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Нидернверен
Градоначалник Адолф Детердинг (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,97 км2
Надм. височина 59 м
Население 686 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 115 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31717
Повик. бр. 05721
Портал www.nordsehl-online.de
Местоположба на Нордзел во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°21′20″N 9°10′56″E / 52.35556° N; 9.18222° E / 52.35556; 9.18222Координати: 52°21′20″N 9°10′56″E / 52.35556° N; 9.18222° E / 52.35556; 9.18222

ГеографијаУреди

Општината се наоѓа на најоддалечниот раб на Висорамнините Везер, околу 30 километри западно од покраинскиот главен град Хановер. На југ се наоѓа окружниот град Штатхаген.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди