Полхаген (германски: Pollhagen) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Полхаген
Полхаген is located in Германија
Полхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Нидернверен
Градоначалник Фридрих Мелер (независен)
Основни податоци
Површина 12,87 км2
Надм. височина 50 м
Население 1.073 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31718
Повик. бр. 05721
Портал www.pollhagen.de
Местоположба на Полхаген во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°22′36″N 9°11′17″E / 52.37667° СГШ; 9.18806° ИГД / 52.37667; 9.18806Координати: 52°22′36″N 9°11′17″E / 52.37667° СГШ; 9.18806° ИГД / 52.37667; 9.18806

ГеографијаУреди

Селото се наоѓа на Шаумбуршката Шума и на Средногерманскиот Канал, во близина на окружниот град Штатхаген.

Кон општината припаѓа и станбената единица Натенхее.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди