Куп на шампиони 1961/62

Куп на шампиони 1961/62 — 7-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 2 мај 1962 година на Олимпискиот стадион во Амстердам, каде што Бенфика со резултат 5:3 го победила Реал Мадрид, а со тоа и ја освои втората по ред титула.

Куп на шампиони 1961/62
Податоци за купот
Датуми21 септември 1961 - 2 мај 1962
Екипи29
Финале
ШампиониПортугалија Бенфика
(2. титула)
Вице-шампионШпанија Реал Мадрид
Статистики за купот
Одиграни натпревари29
Постигнати голови109 (3.76 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Шпанија Алфредо Ди Стефано (7 голови)

Португалија била единствена земја со два претставници, покрај Бенфике, освојувач на претходниот Куп на шампиони из, играл и Спортинг од Лисабон.

Квалификации

уреди
Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Стеауа Букурешт   0:2   Австрија Виена 0:0 0:2
Нирнберг   9:1   Драмкондра 5:0 4:1
Сервет   7:1   Хибернијанс 5:0 2:1
ЦДНА Софија   5:6   Дукла Прага 4:4 1:2
Гетеборг   2:11   Фејнорд 0:3 2:8
Горњик Забже   5:10   Тотенхем Хотспур 4:2 1:8
Стандард Лиеж   4:1   Фредрикштад 2:1 2:0
Форвертс Берлин   3:0   Линфилд 3:0 1
Монако   4:6   Ренџерс 2:3 2:3
Спортинг Лисабон   1:3   Партизан 1:1 0:2
Панатинаикос   2:3   Јувентус 1:1 1:2
Спора Луксембург   2:15   Б 1913 0:6 2:9
Вашаш   1:5   Реал Мадрид 0:2 1:3

Забелешка: Фенербахче, Хака (со ждреб) и Бенфика (како бранител на трофејот) директно се пласирале во првото коло.

1 натпреварот не бил одигран.

Прво коло

уреди
Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Фенербахче   1:3   Нирнберг 1:2 0:1
Австрија Виена   2:6   Бенфика 1:1 1:5
Сервет   4:5   Дукла Праг 4:3 0:2
Фејнорд   2:4   Тотенхем Хотспур 1:3 1:1
Б 1913   0:12   Реал Мадрид 0:3 0:9
Партизан   1:7   Јувентус 1:2 0:5
Стандард Лиеж   7:1   Хака 5:1 2:0
Форвертс Берлин   2:6   Ренџерс 1:2 1:4

Четвртфинале

уреди
Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Нирнберг   3:7   Бенфика 3:1 0:6
Дукла Праг   2:4   Тотенхем Хотспур 1:0 1:4
Јувентус   1:11   Реал Мадрид 0:1 1:0
Стандард Лиеж   4:3   Ренџерс 4:1 0:2

1 Реал Мадрид го победил Јувентус со резултат 3:1 во одлучувачкиот меч и се пласирал во полуфиналето.

Полуфинале

уреди
Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Бенфика   4:3   Тотенхем Хотспур 3:1 1:2
Реал Мадрид   6:0   Стандард Лиеж 4:0 2:0

Финале

уреди
2 мај 1962
Бенфика   5–3   Реал Мадрид Олимписки стадион, Амстердам
Публика: 65,000
Судија: Лео Хорн (Холандија)
Агуаш   25'
Кавим   34'
Колуна   51'
Еузебио   65', 68'
Пушкаш   17', 23', 38'