Македонска ракометна Супер лига (мажи) 2014/15

Македонската ракометна Супер лига 2014/15, позната како ВИП Супер машка лига поради спонзорски причини - 23. издание на Македонската Супер Лига.

ВИП Супер Лига 2014/15
Лига Македонска Супер Лига
Спорт ракомет
Број на екипи 12
ТВ Партнер/и МТВ
Сезонски прваци Вардар
  вицепрваци Зомимак-М
Сезони на Супер лига

← 2013/14

2015/16 →

Првак била екипата на Вардар, која успеала по 9. пат да ја освои титулата.

Екипи уреди

Екипа Град Сала Капацитет
Вардар Скопје Спортски центар Јане Сандански 5,400
Зомимак-М Струмица Спортска сала Парк 1,800
Металург Скопје Спортска сала Автокоманда 2,000
Металург 2 Скопје Спортска сала Автокоманда 2,000
Охрид 2013 Охрид Спортска сала Билјанини Извори 3,000
Пелистер Битола Спортска сала Младост 3,500
Преспа 2010 Ресен Спортска сала Зоран Стојановски 1,000
Прилеп 2010 Прилеп Училишна сала Ристе Ристески - Ричко 700
Пролет 62 Скопје Училишна сала Македонско Сонце 500
Работнички Скопје Спортска сала Градски Парк 1,400
Радовиш Радовиш Спортска сала 25 Мај 1,400
Текстилец Штип Училишна сала Тошо Арсов 500
Екипи кои играле во СЕХА лигата

Регуларен дел уреди

Табела уреди

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1 Зомимак-М 18 18 0 0 561 416 +145 54
2 Прилеп 2010 18 11 1 6 492 443 +49 34
3 Радовиш 18 11 0 7 533 479 +54 33
4 Пролет 62 18 11 0 7 469 422 +47 33
5 Пелистер 18 10 0 8 494 464 +33 30
6 Металург 2 18 10 0 8 492 475 +17 30
7 Охрид 2013 18 9 2 7 483 434 +49 29
8 Работнички 18 4 2 12 469 501 −32 14
9 Преспа 2010 18 2 0 16 443 528 −85 6
10 Текстилец 18 1 1 16 384 661 −227 4

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.


Пласман во Плеј-оф лигата
Пласман во Плеј-аут лигата

Плеј-аут уреди

Табела уреди

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Охрид 2013 20 17 1 2 593 415 +178 52
2. Пелистер 20 15 0 5 574 475 +99 45
3. Металург 2 20 11 1 8 547 527 +20 34
4. Работнички 20 8 3 9 515 518 -3 27
5. Текстилец 20 3 1 16 449 679 -230 10
6. Преспа 2010 20 3 0 17 520 584 -64 9

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.


Пласман во баражот за опстанок
Испаѓање во Првата Лига

Бараж за опстанок уреди

15 јуни 2015
19:30
Текстилец 23–27 Борец СРЦ Кале, Скопје
(13–9)
Извештај

Плеј-оф уреди

Табела уреди

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1 Вардар 10 10 0 0 357 232 +125 30
2 Зомимак-М 10 7 0 3 293 279 +14 21 а
3 Металург 10 7 0 3 261 214 +47 21 а
4 Пролет 62 10 2 1 7 235 300 -65 7
5 Радовиш 10 2 0 8 256 306 -50 6
6 Прилеп 2010 10 1 1 8 239 310 -71 4

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.


Пласман во Лигата на Шампионите
Пласман во ЕХФ Купот
Пласман во Челенџ Купот

а Металург – Зомимак-М 22:21; Зомимак-М – Металург 21:20. Подобра гол разлика во гости за Зомимак-М.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди