Куп на Македонија во кошарка 2001

кошаркарско натпреварување

Купот на Македонија 2001 - 9. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир бил одигран во Спортската сала Билјанини Извори во Охрид. Турнирот бил во организација на „Тронс“ ДОО.[1][2] Победничкиот пехар, кој бил преоден, бил доделен од страна на дневниот весник „Вечер“ како покровител на турнирот. Во ова издание првак бил Никол Ферт.

Куп на Македонија 2001
Детали за турнирот
Датум(и)16-18 март
ГрадОхрид
СалаБилјанини Извори
Број на екипи4
ПрвакНикол Ферт (1. титула)
ВицепрвакФершпед Работнички (6. финале)
ПолуфиналистиКуманово
МЗТ Аеродром 2000
Одиграни натпревари3
Најкорисен играчМакедонија Будимир Јоловиќ (Никол Ферт)
2000
2002

Место на одржување Уреди

Охрид
Спортска сала Билјанини Извори
Капацитет: 3,000
 

Завршен Турнир Уреди

Полуфинале Уреди

16 март 2001 [1] Никол Ферт 80, Куманово 57    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
16 март 2001 [2] МЗТ Аеродром 2000 59, Фершпед Работнички 62    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид

Финале Уреди

18 март 2001 [3] Никол Ферт 72, Фершпед Работнички 65    Спортска сала Билјанини Извори, Охрид

Победнички состав Уреди

број име позиција државјанство
4 Ѓорѓи Књазев Бек   Македонија
5 Дејан Јефтиќ Бек   Сојузна Република Југославија
6 Гоце Андревски Разигрувач   Македонија
7 Марјан Илиевски Бек   Македонија
8 Слободан Петровски Крило   Македонија
9 Мирко Петрески Бек   Македонија
10 Будимир Јоловиќ Крило   Македонија
  Сојузна Република Југославија
11 Михаил Мишунов Крилен центар   Русија
  Македонија
12 Александар Совковски Бек /
Крило
  Македонија
13 Перо Блажевски Крило   Македонија
14 Милан Сотировски (К) Бек   Македонија
15 Јосип Сичиќ Центар   Хрватска

Победник во
Купот на Македонија 2001
Никол Ферт 1. титула

Главен тренер

Признанија Уреди

  • Најкорисен играч на финалето - Будимир Јоловиќ

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. „Кој ќе пие шампањско на "Билјанините извори" ?“. vest.com.mk. 16 март 2001.[мртва врска]
  2. „МЗТ — Работнички, меч од висок ризик“. dnevnik.com.mk. 13 март 2001.[мртва врска]