Луке (Парагвај)

град во Парагвај

Луке е град во Парагвај. Градот се наоѓа во Централниот департман и истиот е дел од метрополитенската област Голем Асунсион. Според изворите два датума се јавуваат како датум на основање на градот, 1653 и 1750 година.[1] Луке е 4 град во Парагвај по бројот на жители.

Луке
Luque
Меѓународниот аеродром Силвио Петироси.
Меѓународниот аеродром Силвио Петироси.
Луке is located in Парагвај
Луке
Луке
Координати: 25°16′12″S 57°29′14″W / 25.27000° ЈГШ; 57.48722° ЗГД / -25.27000; -57.48722
ДржаваПарагвај
ДепартманЦентрален департман
Површина
 • Вкупна188,43 км2 (7,275 ми2)
Надм. вис.&10000000000000120000000120 м
Население (2002)
 • Вкупно176,433
CONMEBOL Headquarters

Луке бил привремен главен град на Парагвај во 1868 година за време на Парагвајската војна. Главниот град бил преместен во Сан Естанислао. Луке е еден од најважните градови во метрополитенската област. Во градот се наоѓа меѓународниот аеродром Силвио Петиросо.[2][3][4]

Наводи

уреди
  1. Torres, Dionisio González (2010). Origen e Historia de los pueblos del Paraguay. Asunción: Servilibro. стр. 156, 157. ISBN 978-99953-0-198-9.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-02-24. Посетено на 2012-11-06.
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-04-02. Посетено на 2012-11-06.
  4. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-03-10. Посетено на 2012-11-06.

Поврзано

уреди