Калтенордхајм

град во Германија

Калтенордхајм (германски: Kaltennordheim) — мал град во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа на подрачјето на планините Рен, 22 километри југозападно од Бад Залцунген и 35 километри источно од Фулда.

Калтенордхајм

Kaltennordheim

Градското собрание на Калтенордхајм
Градското собрание на Калтенордхајм
Грб на Калтенордхајм
Калтенордхајм is located in Германија
Калтенордхајм
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Хое Рен
Градски единици 12
Градоначалник Ерик Тирмер (ДХС)
Основни податоци
Површина 94,41 км2
Надм. височина 440 м
Население 5.802 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 36452
Повик. бр. 036966
Портал www.kaltennordheim.de
Местоположба на градот Калтенордхајм во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°38′0″N 10°10′0″E / 50.63333° СГШ; 10.16667° ИГД / 50.63333; 10.16667Координати: 50°38′0″N 10°10′0″E / 50.63333° СГШ; 10.16667° ИГД / 50.63333; 10.16667

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Хое Рен.

ГеографијаУреди

 
Градските единици од 1 јануари 2019 г.

Калтенордхајм се наоѓа во југозападниот дел на Тирингија, во горниот тек на реката Фелда, во областа на биосферниот резерват Рен. Висината на општината се движи од 400 до 800 метри.

Соседни општиниУреди

Градот на север се граничи со општините Шлајд, Дермбах, Емпфертсхаузен и Визентал во округот Вартбург, на исток со општините Вазунген и Фриделсхаузен, на југоисток со општината Ренблик, на југ со општините Ербенхаузен и Обервајд и на запад со градот Тан (Рен) во Хесен. Местото Мелперс се смета за ексклава јужно од Ербенхаузен и непосредно со сојузната граница со Баварија.

Градски единициУреди

Градот се дели на местата Анденхаузен, Ашенхаузен, Фишбах/Рен, Калтенленгсфелд, Калтенордхајм, Калтензундхајм, Калтенвестхајм, Клингс, Мелперс, Мителсдорф, Оберкац и Унтервајд.

КлимаУреди

Климата е релативно свежа.

ИсторијаУреди

Во рамките на Германското Царство (1871-1918), Калтенордхајм бил дел од Големото Војводство Саксо-Вајмар-Ајзенах.

ПолитикаУреди

Градски советУреди

Градскиот совет се состои од 20 избрани членови.

  • CDU/Граѓани за Горен Рен: 5 места
  • FWG Калтенленгсфелд: 1 место
  • FWGF (Слободно изборно друштво Фишбах/Рен): 2 места
  • FWG Клингс: 1 место
  • Независни граѓани (UB): 5 места
  • Спортско и стрелачко друштво: 1 место
  • Изборно друштво „Хое Рен“: 5 места

(состојба: локални избори на 26 мај 2019 г.)[2]

ГрадоначалникУреди

Градоначалник на Хицакер е Ерик Тирмер (CDU).

Збратимени градовиУреди

Калтенордхајм е збратимен со следниве градови:

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)
  2. „Gemeinderatswahl 2019 in Thüringen – endgültiges Ergebnis“. wahlen.thueringen.de. Der Landeswahlleiter. Посетено на 2019-08-29.

Надворешни врскиУреди