Вазунген (германски: Wasungen) — мал град во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа на реката Вера, 11 километри северно од Мајнинген.

Вазунген

Wasungen

Градското собрание на Вазунген
Градското собрание на Вазунген
Грб на Вазунген
Вазунген is located in Германија
Вазунген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Вазунген-Амт Занд
Градоначалник Томас Кестнер (независен)
Основни податоци
Површина 89,09 км2
Надм. височина 270 м
Население 5.498 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Пошт. бр. 98634
Повик. бр. 036941
Портал www.wasungen.de
Местоположба на градот Вазунген во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°40′0″N 10°22′0″E / 50.66667° СГШ; 10.36667° ИГД / 50.66667; 10.36667Координати: 50°40′0″N 10°22′0″E / 50.66667° СГШ; 10.36667° ИГД / 50.66667; 10.36667

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Вазунген-Амт Занд.

ГеографијаУреди

Градот се наоѓа 12 километри северно од окружниот град Мајнинген, помеѓу Тириншката Шума и Рен, во средниот тек на Вера.

Градски единициУреди

Кон градот Вазунген припаѓаат следниве места:

ИсторијаУреди

Пфафенбург бил изграден во 1378 година и обновен во 1974 година. Аделгунда Дицал живеела во Вазунген.

ПолитикаУреди

Градски советУреди

На општинските избори на 25 мај 2014 година со излезност од 45,5% биле одбрани следниве 16 претставници во градскиот совет:[2]

Партија / Листа % на гласови Места
CDU 38,4 % 6
Левица 18,8 % 3
SPD 13,3 % 2
Слободни гласачи 12,3 % 5

ГрадоначалникУреди

Градоначалник на Вазунген е Томас Кестнер.

Збратимени градовиУреди

Вазунген е збратимен со следниве градови:

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)
  2. Thüringer Landesamt für Statistik: Gemeinderatswahl 2014 – endgültiges Ergebnis Wasungen.

Надворешни врскиУреди