Фриделсхаузен (германски: Friedelshausen) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Фриделсхаузен
Поглед на селската црква во Фриделсхаузен
Поглед на селската црква во Фриделсхаузен
Поглед на селската црква во Фриделсхаузен
Грб на Фриделсхаузен
Фриделсхаузен во рамките на Германија
Фриделсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Вазунген-Амт Занд
Градоначалник Михаел Кирхнер (независен)
Основни податоци
Површина 6,91 км2
Надм. височина 440 м
Население 309 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98634
Повик. бр. 036940
Портал www.vg-wasungen.de
Местоположба на Фриделсхаузен во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°40′0″N 10°13′0″E / 50.66667° СГШ; 10.21667° ИГД / 50.66667; 10.21667Координати: 50°40′0″N 10°13′0″E / 50.66667° СГШ; 10.21667° ИГД / 50.66667; 10.21667

Географија уреди

Фриделсхаузен се наоѓа во тириншкиот дел на ридскиот масив Рен.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди