Ренблик (германски: Rhönblick) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општината се наоѓа во местото Хелмерсхаузен.

Ренблик
Поглед на Хелмерсхаузен
Поглед на Хелмерсхаузен
Ренблик is located in Германија
Ренблик
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Месни единици 10
Градоначалник Кристоф Фридрих (независен)
Основни податоци
Површина 78,72 км2
Надм. височина 400 м
Население 2.654 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 036943
Портал www.gemeinde-rhoenblick.de
Местоположба на Ренблик во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°33′27″N 10°17′6″E / 50.55750° СГШ; 10.28500° ИГД / 50.55750; 10.28500Координати: 50°33′27″N 10°17′6″E / 50.55750° СГШ; 10.28500° ИГД / 50.55750; 10.28500

ГеографијаУреди

Општински единициУреди

Општината Ренблик се состои од следниве места (во заграда бројот на жители):

 • Бетенхаузен (820)
 • Геба (90)
 • Гертхаузен (224)
 • Глајмерсхаузен (60)
 • Хазелбах (71)
 • Хелмерсхаузен (652)
 • Хермансфелд (318)
 • Зеба (127)
 • Штетлинген (507)
 • Турмгут (50)
 • Волмутхаузен (247)

НаводиУреди

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди