Обервајд (германски: Oberweid) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Обервајд
Историска фотографија на Обервајд во 1920 г.
Историска фотографија на Обервајд во 1920 г.
Историска фотографија на Обервајд во 1920 г.
Грб на Обервајд
Обервајд во рамките на Германија
Обервајд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Хое Рен
Градоначалник Тино Хенкл (независен)
Основни податоци
Површина 10,19 км2
Надм. височина 500 м
Население 488 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98634
Повик. бр. 036946
Портал www.vgem-hoherhoen.de/oberweid.htm
Местоположба на Обервајд во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°36′0″N 10°4′0″E / 50.60000° СГШ; 10.06667° ИГД / 50.60000; 10.06667

Географија

уреди

Обервајд се наоѓа во горниот тек на потокот Вајд во тириншкиот дел на ридскиот масив Рен.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди