Илиџиево (општина)

Општина Илиџиево
Δήμος Χαλκηδόνας

Општина Илиџиево на картата на областа Централна Македонија
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Солун
Гео. област: Вардарија
Население: 32.510 (2021)
Седиште: Куфалово
Нас. места: 17
Пошт. бр.: 570 07
Пов. бр.: 23910-2
Портал: dimos-chalkidonos.gr/

Илиџиево (грчки: Δήμος Χαλκηδόνας, Димос Халкидонас) — општина во Солунскиот округ на Егејска Македонија, денес во Грција. Административен центар е гратчето Куфалово.

Населени места уреди

Општината Илиџиево е создадена на 1 јануари 2011 г. согласно законот „Каликратис“[1] со спојување на три стари општини: Илиџиево, Кавакилево и Куфалово.

Општинска единица Илиџиево уреди

 
Поранешната општина Илиџиево на картата на некогашниот округ Солун.

Општинската единица ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Илиџиево
 • село Илиџиево (Јајлаџиево, Јајлаџик, Χαλκηδόνα, Халкидона)
 • Општински оддел Даутово
 • село Даутово (Даутче, Даутчи; Ελεούσα, Елеуса)
 • Општински оддел Зорбатово
 • село Зорбатово (Μικρό Μοναστήρι, Микро Монастири)
 • село Лудијас (Λουδίας; прв. Νέα Ζωή, Неја Зои) новосоздадено
 • Општински оддел Крџалиево
 • Општински оддел Сарачево
 • село Сарачево (Сараклово, Сараџе, Сараџар; Βαλτοχώρι, Валтохори)
 • Општински оддел Чохалари

Општинска единица Каваклиево уреди

 
Поранешната општина Каваклево на картата на некогашниот округ Солун.

Општинската единица Каваклиево ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Каваклиево
 • Општински оддел Бугариево
 • Општински оддел Ватилак
 • село Ватилак (Кадиќој; Βαθύλακκος, Ватилакос)
 • Општински оддел Ингилизово
 • Општински оддел Коритен
 • село Коритен (Ξηροχώρι, Ксирохори)
 • село Балејка (Μπαλαίικα; прв. Ливадион, Λιβάδιον) новосоздадено
 • Општински оддел Топчиево

На територијата на општинската единица се наоѓало и некогашното село Дрмица (Димари).

Општинска единица Куфалово уреди

 
Поранешната општина Куфалово на картата на некогашниот округ Солун.

Општинската единица Куфалово ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Куфалово
 • Општински оддел Доганџиево
 • село Доганџиево (Πρόχωμα, Прохома)
 • село Аиево (Ехлово или Јахали; Ακροπόταμος, Акропотамос)
 • село Караглово (Кара Оглу; Καστανάς, Кастанас)

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врски уреди