Унтерлис (германски: Unterlüß) — село и поранешна општина во округот Целе, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од општината Зидхајде.

Унтерлис
Место во Зидхајде
Поранешното општинско собрание во Унтерлис
Поранешното општинско собрание во Унтерлис
Грб на Унтерлис
Унтерлис во рамките на Германија
Унтерлис
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Целе
Општина Зидхајде
Основни податоци
Површина 77,53 км2
Надм. височина 108 м
Население 3.486  (31 декември 2013)
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CE
Пошт. бр. 29345
Повик. бр. 05827
Портал www.unterluess.de
Координати 52°51′1″N 10°17′29″E / 52.85028° СГШ; 10.29139° ИГД / 52.85028; 10.29139Координати: 52°51′1″N 10°17′29″E / 52.85028° СГШ; 10.29139° ИГД / 52.85028; 10.29139

Се наоѓа околу 30 километри североисточно од окружниот град Целе и 25 километри југозападно од градот Илцен.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Унтерлис се наоѓа во близина на Лисвалд, големо шумско подрачје со мешана шума.

Кон општината припаѓале местата: Гехефте Алтензотрит, Линсхолц, Лутерло, Нојензотрит, Но-Лутерло, Нојшредерхоф, Шафстал, Шредерхоф, Зиденхолц и Терхоф.

ИсторијаУреди

Од август 1944 до април 1945 година постоел подкамп на концентрацискиот камп Берген-Белзен во Унтерлис-Алтензотрит. Чувани од СС-војници, околу 600 затворенички биле принудени да ја чистат шумата или да работат во фабриката „Рајнметал“.[1]:204

НаводиУреди

  1. Knoch, Habbo (ed) (2010). Bergen-Belsen: Wehrmacht POW Camp 1940–1945, Concentration Camp 1943–1945, Displaced Persons Camp 1945–1950. Catalogue of the permanent exhibition. Wallstein. ISBN 978-3-8353-0794-0.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)

Надворешни врскиУреди