Зудербург (германски: Suderburg) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 11 километри југозападно од окружниот град Илцен.

Зудербург
Поглед на општинското собрание на Зудербург
Поглед на општинското собрание на Зудербург
Грб на Зудербург
Зудербург is located in Германија
Зудербург
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Зудербург
Месни единици 7
Градоначалник Ханс-Херман Хоф (Зелени)
Основни податоци
Површина 129,48 км2
Надм. височина 57 м
Население 4.588 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29556
Повик. бр. 05826
Портал www.suderburg.de
Местоположба на Зудербург во рамките на округот Илцен
Карта
Координати 52°54′2″N 10°26′20″E / 52.90056° N; 10.43889° E / 52.90056; 10.43889Координати: 52°54′2″N 10°26′20″E / 52.90056° N; 10.43889° E / 52.90056; 10.43889

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

ГеографијаУреди

Општински единициУреди

Општината Зудербург се дели на следниве единици:

  • Зудерберг
  • Банзен
  • Беденштет
  • Хамершторф
  • Хесеринген
  • Холксен
  • Ребер

ИсторијаУреди

Прв пишан документ за селото било како Зутербург („Sutherburg“) во 1004 година.

Во 1847 година, железничката линија Целе-Илцен-Линебург-Харбург-Вилхелмсбург била отворена. Железничката станица Зудербург била отворена во 1850 и проширена во 1859 година.

Во 1957 година, селата Граулинген, Олдендорф I и Зудербург биле споени во Зудербург.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди