Зеленградски манастир

манастир во близина на селото Зеленград

Зеленградски манастирманастир во Злетовско-пробиштипско, во источниот дел на Македонија. Се наоѓа на падините на Осоговските Планини, во близина на селото Зеленград и на околу 7 км од Злетово, непосредно на десната страна од Злетовска Река. Претставува метох на Лесновскиот манастир. Манастирот во минатото бил машки, но по неговото возобновување е женски. Посветен е на Свети Спиридон.

Зеленградски манастир
Поглед на манастирот
Информации
Целосно имеЗеленградски манастир
Други имињаМанастир „Св. Спиридон“
Манастир на:МПЦ - ОА
ОснованXIII век
Посветен наСвети Спиридон
ЕпархијаБрегалничка
ЦрквиЦрква „Св. Спиридон“
Црква „Покров на Пресвета Богородица“
Личности
Место
Местово близина на Злетово, Општина Пробиштип Македонија Македонија
Координати42°01′58″N 22°16′10″E / 42.03278° N; 22.26944° E / 42.03278; 22.26944Координати: 42°01′58″N 22°16′10″E / 42.03278° N; 22.26944° E / 42.03278; 22.26944
Видливи остатоцицрква, параклис, конаци
Отворен за јавностда
Други информации(Злетовска парохија)

ИсторијаУреди

Манастирот за првпат се споменува во лесновски типик од XIII век. За него се знае многу малку, затоа што нема зачувани пишани записи. Познато е дека од неговото основање бил машки манастир, а по потпаѓањето на Македонија под отоманска власт бил срушен. Во периодот по Втората светска војна, манастирот бил целосно запуштен. Во 2006 година е започнато негово обновување на темелите на првобитниот манастир, при што изградбата траела 13 месеци и завршила во 2007 година. Манастирот бил осветен од страна на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан на 21 јули 2007 година, а на церемонијата на осветувањето присуствувале надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, игуменот Дамаскин и свештенослужители.[1] По возобновувањето, манастирот е женски, а првата монахиња била замонашена на 27 август 2007 година. Денес во манастирот покрај монахињи има и искушенички.[2][3]

ГрадбиУреди

Во склоп на манастирот спаѓаат две манастирски цркви и конаците.

Главна манастирска цркваУреди

  Главна статија: „Црква „Св. Спиридон“ - Зеленград.

Црквата се наоѓа во источниот дел од манастирот, од десната страна на влезната порта. Градбата има правоаголна основа и се состои од два дела. Изградена е од камен и тули, и целосно покриена со ќерамиди. Внатрешноста е живописана од страна на зорафите Драган Ристески од Охрид и Лазар Лечиќ од Војводина.[2] На една од фреските е прикажано Успението на Пресвета Богородица. Камбанаријата на црквата е сместена од десната страна пред самата црква.

ПараклисУреди

Црквата претставува параклис посветен на Покровот на Пресвета Богородица.

КонациУреди

Владичкиот конак бил изграден во 2008 година.[2] Во конаците живеат монахињи и искушенички. Секоја година, во пресрет на празникот на Свети Спиридон, во конаците традиционално се одржува „трпеза на љубовта“.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди