Елбингероде (Харц)

Елбингероде (германски: Elbingerode) — град и поранешна општина во округот Харц, во германската покраина Саксонија-Анхалт. Од 1 јануари 2010 година е дел од градот Оберхарц на Брокен.

Елбингероде (Харц)
Место во Оберхарц на Брокен
Elbingerode (Harz) 1900.jpg
Грб на Елбингероде (Харц)
Елбингероде (Харц) is located in Германија
Елбингероде (Харц)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Оберхарц на Брокен
Основни податоци
Површина 81 км2
Надм. височина 500 м
Население 5.591  (31 декември 2006)
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38875
Повик. бр. 039454
Портал www.elbingerode.de
Местоположбата на Елбингероде во рамките на округот Харц
Местоположбата на Елбингероде во рамките на округот Харц
Координати 51°46′10″N 10°48′11″E / 51.76944° СГШ; 10.80306° ИГД / 51.76944; 10.80306Координати: 51°46′10″N 10°48′11″E / 51.76944° СГШ; 10.80306° ИГД / 51.76944; 10.80306

Се наоѓа на источниот планински масив на Харц, приближно 8 километри јужно од Вернигероде. Општината се состои од Елбингероде и селата Кенигсхите (Königshütte) и Рибеланд (Rübeland).

Познати луѓеУреди

Меѓународни односиУреди

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Елбингероде е збратимен со следниве градови: