Зелде (Хилдесхајм)

Зелде (германски: Söhlde) — село и слободна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 20 километри источно од Хилдесхајм и 10 километри северозападно од Залцгитер.

Зелде
Ветерница во Зелде
Ветерница во Зелде
Грб на Зелде
Зелде (Хилдесхајм) is located in Германија
Зелде (Хилдесхајм)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Градоначалник Александер Хусар (ДХС)
Основни податоци
Површина 57,09 км2
Надм. височина 94 м
Население 7.815 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 137 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31185
Повик. бр. 05129
Портал www.soehlde.de
Местоположба на Зелде во рамките на округот Хилдесхајм
Карта
Координати 52°12′0″N 10°14′0″E / 52.20000° СГШ; 10.23333° ИГД / 52.20000; 10.23333Координати: 52°12′0″N 10°14′0″E / 52.20000° СГШ; 10.23333° ИГД / 52.20000; 10.23333

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа во јужниот дел на Северногерманската Низина.

Општински единициУреди

Општината Зелде се состои од следниве места (бројот на жители во заградите):[2]

 • Бетрум (757)
 • Фелдберген (391)
 • Грос Химштет (512)
 • Хоенегелзен (1914)
 • Клајн Химштет (226)
 • Мелме (127)
 • Нетлинген (1367)
 • Зелде (2373)
 • Штајнбрик (110)
 • состојба: 30 септември 2017 г.

Познати луѓеУреди

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Zahlen und Statistik auf der Webseite der Gemeinde Söhlde Архивирано на 1 октомври 2015 г., abgerufen am 27. Dezember 2017

Надворешни врскиУреди