Мерано ( UK : / m ə r ɑː n oʊ /, [1] US : / m eɪ - /, [2] Italian:  или Меран ( German: ) е град и општина во Јужен Тирол, северна Италија. Општо земено, најдобро позната по своите спа центри, и се наоѓа во рамките на котлина, опкружен со планини на височина до 3,335 метарs (10,942 ст) над морското ниво, на влезот на долината Пасиер и Виншгау .

Мерано
Merano

Maran  (јазик?)
општина
Stadtgemeinde Meran
Општина Мерано
Грб на Мерано Merano
ЗемјаИталија
РегионTrentino-Alto Adige/Südtirol
ПокраинаЈужен Тирол (BZ)
ПоделоциAltstadt (Centro), Obermais (Maia Alta), Untermais (Maia Bassa), Gratsch (Quarazze), Sinich (Sinigo), Labers
Управа
 • ГрадоначалникPaul Rösch (VGV)
Површина
 • Вкупна26,34 км2 (1,017 ми2)
Надм. вис.&10000000000000325000000325 м
Население (31-3-2018)
 • Вкупно40.500
 • Густина15/км2 (40/ми2)
ДемонимMeranese/Meraner
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.39012
Повик. бр.0473
Светец-заштитникSt Nicholas
СлаваDecember 6
Мреж. местоМатична страница

Во минатото, градот бил популарно место на живеење за неколку научници, литературни луѓе и уметници, меѓу кои Франц Кафка, Езра Паунд, Пол Лазарсфелд, како и царицата Елизабета од Австрија, која ја ценела нејзината блага клима .

Име на местото уреди

Наводи уреди

  1. „Merano“. Collins English Dictionary. HarperCollins. Посетено на 28 May 2019.
  2. „Merano“. Merriam-Webster Dictionary.