Ибигау-Варенбрик

град во Германија

Ибигау-Варенбрик (германски: Uebigau-Wahrenbrück) е град во округот Елба-Елстер, во југозападен Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Шварце Елстер, 11 километри северозападно од Бад Либенверда и 21 километар источно од Торгау.

Ибигау-Варенбрик
Плоштадот во Ибигау
Плоштадот во Ибигау
Грб на Ибигау-Варенбрик
Ибигау-Варенбрик is located in Германија
Ибигау-Варенбрик
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Градоначалник Андреас Клаус
Основни податоци
Површина 134,91 км2
Надм. височина 84 м
Население 5.245 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 04924, 04938
Повик. бр. 035365
Портал www.uebigau-wahrenbrueck.de
Местоположба на градот Ибигау-Варенбрик во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Координати 51°33′N 13°21′E / 51.550° СГШ; 13.350° ИГД / 51.550; 13.350Координати: 51°33′N 13°21′E / 51.550° СГШ; 13.350° ИГД / 51.550; 13.350

Градот е составен од селата Бансдорф, Бајерсдорф, Бојтерзиц, Бомсдорф, Бениц, Домсдорф, Драздо, Кауксдорф, Лангенаундорф, Марксдорф, Минхен/Елстер, Нојдек, Престевиц, Ротштајн, Заксдорф, Ибигау (општинско седиште), Варенбрик, Видерау, Вилдгрубе, ВИнкел и Цинсдорф.

НаводиУреди