Зоневалде

град во Германија

Зоневалде (германски: Sonnewalde) е град во округот Елба-Елстер, во југозападен Бранденбург, Германија. Се наоѓа 8 километри северозападно од Финстервалде.

Зоневалде
Грб на Зоневалде
Зоневалде is located in Германија
Зоневалде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Градски единици 17
Градоначалник Зилке Најсер
Основни податоци
Површина 118,54 км2
Надм. височина 101 м
Население 3.231 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE
Пошт. бр. 03249
Повик. бр. 035323
Портал www.stadt-sonnewalde.de
Местоположба на градот Зоневалде во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Координати 51°40′59″N 13°39′0″E / 51.68306° N; 13.65000° E / 51.68306; 13.65000Координати: 51°40′59″N 13°39′0″E / 51.68306° N; 13.65000° E / 51.68306; 13.65000

НаводиУреди

  1. "Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г." Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)