Финстервалде

град во Германија

Финстервалде (германски: Finsterwalde, долнолужички: Grabin) — град во округот Елба-Елстер, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на Шакебах, притока на Клајне Елстер.

Финстервалде
Градското собрание
Градското собрание
Градското собрание
Грб на Финстервалде
Финстервалде во рамките на Германија
Финстервалде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Елба-Елстер
Градски единици 5
Градоначалник Јерг Гампе (ДХС)
Основни податоци
Површина 76,91 км2
Надм. височина 108 м
Население 15.968 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 208 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EE (порано: FI)
Пошт. бр. 03238
Повик. бр. 03531
Портал www.finsterwalde.de
Местоположба на градот Финстервалде во рамките на округот Елба-Елстер
Карта
Карта
Координати 51°37′59″N 13°43′0″E / 51.63306° СГШ; 13.71667° ИГД / 51.63306; 13.71667Координати: 51°37′59″N 13°43′0″E / 51.63306° СГШ; 13.71667° ИГД / 51.63306; 13.71667

Познати луѓе уреди

Наводи уреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

  Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)