Десау-Рослаунезависен град (kreisfreie Stadt) и урбан округ во германската покраина Саксонија-Анхалт. Се наоѓа на вливот на реките Елба и Мулде. Градот бил основан со спојување на независниот град Десау со градот Рослау во рамките на реформата на окрузите во Саксонија-Анхалт на 1 јули 2007. Десау-Рослау е третиот најголем град во Саксонија-Анхалт по население, по Магдебург и Хале.

Десау-Рослау
Десау-Рослау, градско собрание
Десау-Рослау, градско собрание
Десау-Рослау, градско собрание
Грб на Десау-Рослау
Десау-Рослау во рамките на Германија
Десау-Рослау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Урбан округ
Градоначалник Клеменс Кошиг
Основни податоци
Површина 245 км2
Надм. височина 61 м
Население 79.354 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 324 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DE
Пошт. бр. 06811-06849
06861
06862
Повик. бр. 0340 (Десау)
034901(Рослау)
Портал www.dessau.de
Координати 51°50′N 12°15′E / 51.833° СГШ; 12.250° ИГД / 51.833; 12.250

Десау

уреди

Десау е најголемото населено место во рамките на Десау-Рослау, со приближно 77.000 жители (2006). Поголемиот дел од градот се наоѓа на левиот брег на реката Мулде, јужно од нејзиниот влив со Елба. Десау бил првпат споменат во 1213 година и станал главен град на малата држава Анхалт-Десау во 14-от век. Помеѓу 1863 и 1918 година, бил главен град на Анхалт. Од втората половина на 19-от век Десау е индустриски град. Со познатата уметничка и архитектонска школа Баухаус, која се наоѓа во Десау помеѓу 1925 и 1932 година, и со градинарското кралство Десау-Верлиц, градот е присутен на две УНЕСКО листи на светско културно и природно наследство.

Рослау

уреди

Рослау има околу 13.000 жители (2006). Се наоѓа на десниот брег на реката Елба, во близина на вливањето со реката Мулде, околу 7 километри северно од центарот на Десау. Рослау бил првпат споменат во 1215 година. Пред ова бил споен со Десау, како дел од округот Анхалт-Цербст.

Политика

уреди

Местата во градскиот совет (Stadtrat) од изборите во 2007 се:

и градоначалникот

Меѓународни односи

уреди

Десау-Рослау е збратимен со:

Наводи

уреди
  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди