Лудвигсхафен

Лудвигсхафен на Рајна (германски: Ludwigshafen am Rhein; познат и само како Лудвигсхафен) — град во сојузната покраина Рајнска област-Пфалц, Германија, сместен на реката Рајна, веднаш спроти Манхајм. Со Манхајм, Хајделберг и околината, ја создаваат метрополитенската област Рајна-Некар.

Лудвигсхафен на Рајна

Ludwigshafen am Rhein

Воздушен поглед на Лудвигсхафен (април 2006 г.)
Воздушен поглед на Лудвигсхафен (април 2006 г.)
Грб на Лудвигсхафен на Рајна
Лудвигсхафен на Рајна is located in Германија
Лудвигсхафен на Рајна
Управа
Земја Германија
Покраина Рајнска област-Пфалц
Округ Урбан округ
Градски единици 10 окрузи
Градоначалник Јута Штајнрук (СДП)
Основни податоци
Површина 77,68 км2
Надм. височина 96 м
Население 172.557 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 2.221 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LU
Пошт. бр. 67059 - 67071
Повик. бр. 0621, 06237
Портал www.ludwigshafen.de
Координати 49°28′52″N 8°26′7″E / 49.48111° СГШ; 8.43528° ИГД / 49.48111; 8.43528Координати: 49°28′52″N 8°26′7″E / 49.48111° СГШ; 8.43528° ИГД / 49.48111; 8.43528

Главно е познат како индустриски град, Лудвигсхафен е седиште на хемискиот гигант БАСФ, како и на други претпријатија. Помеѓу своите културни објекти се вбројува Државната филхармонија. Градот е родното место на поранешниот канцелар Хелмут Кол и филозофот Ернст Блох.

НаводиУреди

  1. „Општини во Германија по население на 31 декември 2020 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди