Демирхисарска парохија

парохија на МПЦ-ОА

Демирхисарска парохија — македонска православна парохија, дел од Крушевско-демирхисарското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата го опфаќа градот Демир Хисар (парохиско седиште) и селата Стругово, Загориче, Утово, Обедник, Свиниште, Метимир и Смилево. Старешина на парохијата е Тони Смуткоски (сос. 2016).[1]

Цркви уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Никола“
(парохиска црква)
Демир Хисар (Мургашево)
Црква „Св. Кирил и Методиј“ Демир Хисар
Црква „Св. Атанасиј“ Стругово
Црква „Св. Антониј“ Стругово
Црква „Св. Никола“ Загориче/Утово
Црква „Св. Пресвета Богородица“ Обедник 1956  
Црква „Св. Никола“ Метимир 1885  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Свиниште 1864  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Смилево  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Смилево  
Црква „Св. Димитриј“ Смилево  
Црква „Св. Петар и Павле“ Смилево  
Црква „Св. Петка“ Смилево 2013

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Демирхисарска парохија“. Преспанско-пелагониска епархија. Посетено на 2 декември 2017.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди

Координати: 41°13′11″N 21°12′37″E / 41.21972° СГШ; 21.21028° ИГД / 41.21972; 21.21028