Црква „Св. Димитриј“ - Смилево

црква во селото Смилево
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Викиекспедиција Железник 250.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Демирхисарска
Местоположба
Координати 41°9′25.38″N 21°7′29.31″E / 41.1570500° N; 21.1248083° E / 41.1570500; 21.1248083Координати: 41°9′25.38″N 21°7′29.31″E / 41.1570500° N; 21.1248083° E / 41.1570500; 21.1248083
Населено место Смилево
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Димитриј — помала селска црква во демирхисарското село Смилево, сместена на неколку стотина метри пред селото, непосредно од левата страна од патот.[1][2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. "Смилево". Мој Роден Крај. Посетено на 11 март 2020.

Надворешни врскиУреди