Црква „Св. Ѓорѓи“ - Смилево (гробјанска)

гробјанска црква во селото Смилево

Свети Ѓорѓи (позната и како Свети Ѓорѓија) — гробјанска селска црква во демирхисарското село Смилево, сместена на неколку стотина метри пред селото, непосредно од десната страна од патот.[1][2]

Свети Ѓорѓи

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Крушевско-демирхисарска
Парохија Демирхисарска
Местоположба

Карта

Координати 41°9′19″N 21°7′14″E / 41.15528° СГШ; 21.12056° ИГД / 41.15528; 21.12056
Место Смилево
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Смилево“. Мој Роден Крај. Архивирано од изворникот на 2018-08-17. Посетено на 11 март 2020.

Надворешни врски уреди