Црква „Св. Никола“ - Метимир

црква во селото Метимир

Свети Никола — македонска православна црква во битолското село Метимир.[1] Црквата се наоѓа на источниот раб на селото, веднаш на самиот влез од левата страна. Црквата е изградена во 1885 година. Околу неа се новите селски гробишта.

Свети Никола

Фреска на Св. Никола над црковната врата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Демирхисарска
Местоположба

Карта

Координати 41°8′17″N 21°8′46″E / 41.13806° СГШ; 21.14611° ИГД / 41.13806; 21.14611
Место Метимир
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1885
Архитектонски опис

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.