Св. Петар и Павле (често само Св. Петар) или Смилевски манастирманастир во демирхисарското село Смилево. Му припаѓа на Прилепското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Свети Петар и Павле

Црквата „Св. Петар и Павле“

македонска православна црква
Епархија Крушевско-демирхисарска
Парохија Демирхисарска
Местоположба

Карта

Координати 41°22′24.7″N 21°47′56.7″E / 41.373528° СГШ; 21.799083° ИГД / 41.373528; 21.799083
Место Смилево
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Апостол Петар
Апостол Павле
Изградба 1983 - 1984
изворно: XIX век
Архитектонски опис
Архит. тип крстокуполен

Манастирoт е сместен на неколку километри високо над Смилево. Црквата е изградена во средината на XIX век. Важи за богат манастир — малку обработливо земјиште, но многу шуми, пасишта, кози и овци.[1]

Во средината на XX век, по смртта на игуменот Петар (Петре) манастирот се запустил и црквата пропаднала во урнатини.[1] Мештаните ја оствариле неговата последна желба црквата да биде возобновена.[2] Денешната манастирска црква е изградена во 19831984 година врз темелите на старата. Претставува крстокуполен храм со камбанарија на запад.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Димитров, Никола В. (2017). Географија на населби - Општина Демир Хисар (PDF). Битола. стр. 80. ISBN 978-608-65616-4-2.
  2. „Смилево“. Мој Роден Крај. Архивирано од изворникот на 2018-08-17. Посетено на 2022-01-03. Занемарен непознатиот параметар |достъп_дата= (help)

Надворешни врски уреди