Крушевско-демирхисарска епархија — една од 15-те епархии на Македонската православна црква. Формирана е со одлука на синодот во 2023 година и за нејзино седиште е избран градот Крушево, како дел од процесот за интеграција на Православната Охридска Архиепископија. За архијереј е избран епископот Јован Крушевско-демирхисарски,[1] поранешен архиепископ на ПОА. Епархијата ги опфаќа границите на општините Крушево и Демир Хисар. Седиштето на епархијата е во крушевската црква „Св. Никола“.

Крушевско-демирхисарска епархија

Градската црква „Св. Никола“ во Крушево
Основач МПЦ
Независност
Признавање православие
Поглавар Јован
Седиште Крушево
Територија Демир Хисар, Крушево
Власт
Јазик македонски, старословенски
Верници
Портал https://krushdem.org/

До 2023 епархијата била една од четирите архијерејски намесништва на Преспанско-пелагониската епархија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија.

Парохии

Наводи уреди

  1. САС на МПЦ (20. јуни 2023). „Соопштение (20.06.2023 14:38)“. mpc.org.mk. МПЦ. Посетено на 20. јуни 2023. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)