Црква „Св. Ѓорѓи“ - Свиниште

црква во селото Свиниште

Свети Ѓорѓи (позната и како Свети Ѓорѓија) — главна селска црква во битолското село Свиниште, сместена во непосредна близина на Стрежевското Езеро.[1][2]

Свети Ѓорѓи

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Крушевско-демирхисарска
Парохија Демирхисарска
Местоположба

Карта

Координати 41°8′7″N 21°9′20″E / 41.13528° СГШ; 21.15556° ИГД / 41.13528; 21.15556Координати: 41°8′7″N 21°9′20″E / 41.13528° СГШ; 21.15556° ИГД / 41.13528; 21.15556
Место Свиниште
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1864
1926
Архитектонски опис
Архит. тип двокорабна

Историја уреди

Црквата била изградена во 1864 година како двокорабна. Во текот на Првата светска војна била разрушена. Во 1926 година била обновена, а во 1958 година била реновирана.[2]

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Свиниште“. Мој Роден Крај. Архивирано од изворникот на 2017-12-08. Посетено на 2 декември 2017.

Надворешни врски уреди