Бреша

град во Италија

Бреша (италијански: Brescia; ломбардски: Brèsa; латински: Brixia) — град и општина во регионот Ломбардија во северна Италија. Се наоѓа во подножјето на Алпите, помеѓу Мела и Навиљо. Тој е втор најголем град во Ломбардија, веднаш зад главниот град Милано. Бреша е позната како „Лавица на Италија“ (Leonessa d'Italia) поради десетте дена на популарното востание против Австријците во текот на пролетта во 1849.

Бреша
Brèsa
општина
Città di Brescia
Панорама на Бреша
Панорама на Бреша
Знаме на Бреша
ЗемјаИталија
РегионЛомбардија
ПокраинаБреша (BS)
ПоделоциФорначи, Сант’Еуфемија, Сан Поло, Ураго Мела, Сант’Ана, Момпјано
Управа
 • ГрадоначалникАдријано Пароли (PdL)
Површина
 • Вкупна90,7 км2 (350 ми2)
Надм. вис.&10000000000000149000000149 м
Население (April 2011)
 • Вкупно197.250
 • Густина220/км2 (560/ми2)
ДемонимБрешанци
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.25100
Повик. бр.030
Светец-заштитникСв. Фаустино и Џовита
Слава15 февруари
Мреж. местоМатична страница

Градот е административно седиште на истоимената покраина, една од најголемите во Италија, со околу 1,2 милиони жители. Античкиот град Бриксија (Бреша) бил важен регионален центар од предримско време. Бројни римски и средновековни споменици се зачувани, а меѓу попознатите се наоѓа замокот. Градот е центар на третата најголема индустриска зона во Италија, насочена кон машинската и автомобилската индустрија, како и производителите на огнено оружје. Компаниите обично се мали или средни претпријатија, често во семејна сопственост. Финансискиот сектор е исто така голем работодавец, додека туризмот е доста развиен поради близината на езерата Гарда и Изео, како и Алпите.

Најзначајниот и најзначајниот модерен сликар во историјата на Бреша бил Франческо Филипини основачот на уметничката струја на „Филипинизам“ кој го сметал италијанскиот импресионизам наспроти францускиот импресионизам.

Меѓународни односи

уреди

Во Бразил се наоѓа град наречен Нова Бреша. Името му е доделено од неговите први жители, кои потекнувале од Бреша.

Збратимени градови

уреди

Бреша е збратимен со:

Извори

уреди

  Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)
  Оваа статија содржи текст од дело сега во јавна сопственостHerbermann, Charles, уред. (1913). Catholic Encyclopedia. Robert Appleton Company. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link) [1]

Надворешни врски

уреди