Грамада (Горно Барбарево)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Грамада — градиште од доцноантичко време крај пробиштипското село Горно Барбарево. На 2,5 км северно од селото, на висок рид (кота 850 м), кој доминира над долината на Крива Река, има остатоци од бедем, наместа зачуван до 0,5 м височина, кој оградувал простор од 200 × 120 м. Бедемот бил ѕидан од камен и варов малтер и е широк 1,5 м. Во внатрешноста на градиштето и околу него се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди, а биле пронајдени и повеќе монети кои ги откупил Музејот на Македонија од Скопје.[1]

Грамада
археолошко наоѓалиште
Грамада is located in Македонија
Грамада
Местоположба на Грамада во Македонија
Местоположба 42°0′47″N 22°4′36″E / 42.01306° N; 22.07667° E / 42.01306; 22.07667Координати: 42°0′47″N 22°4′36″E / 42.01306° N; 22.07667° E / 42.01306; 22.07667
Основни податоци
Место Горно Барбарево
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 321. ISBN 9989649286.