Горно Барбарево

село во Општина Пробиштип


Горно Барбарево — село во Општина Пробиштип.

Горно Барбарево
Горно Барбарево is located in Македонија
Горно Барбарево
Местоположба на Горно Барбарево во Македонија
Горно Барбарево на интерактивна карта

Општина Пробиштип
Шифра на КО 21005
Горно Барбарево на општинската карта
Горно Барбарево во Општина Пробиштип.svg

Атарот на Горно Барбарево во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

Горно Барбарево — село во општина Пробиштип. Од градот Пробиштип селото е оддалечено 14км источно. Соседно, а и најблиско село е селото Долно Барбарево. Потоа други соседни села се: Горни Стубол од север, Долни Стубол од исток, Строиманци од запад.

ИсторијаУреди

Според народното предание селото Горно Барбарево е многу старо село. Тоа во минатото било едно село со Долно Барбарево, но потоа се поделиле.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според пописот од 2002 година, во Горно Барбарево имало 37 жители.

РодовиУреди

Горно Барбарево е македонско село.

Според истражувањата од 1970-тите, родови во селото се:

  • Староседелци: Шуќевци (6 к.), Чуљанци (3 к.), Тасевци (5 к.) и Дејановци (3 к.)
  • Доселеници: Топтанци (2 к.) и Нековци (2 к.) доселени се во првата половина на XVIII век од Прилепско; Балабановци (3 к.), Барборковци (9 к.), Тодоровци (6 к.) и Чинговци (4 к.) првите два рода потекнуваат од ист предок, и останатите два рода се од еден предок. Сите заедно се доселени во средината на XVIII век од областа Матија во Албанија; Балабановци (5 к.) и Уртовци (2 к.) се еден род. Они се доселени од околината на Истанбул во Турција во втората половина на XVIII век; Сатчиевци (4 к.) доселени се кога и претходниот род од селото Стрисовци; Стојанчевци (3 к.) доселени се во XIX век од селото Секулица кај Кратово.[1]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1562 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватен објект.[2]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 18 гласачи.[3]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалиштаУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Апостолов Александар; Кондев Тодор; Апостол Керамидчиев (1974). Злетовска област. Географско-историски осврт. Скопје.
  2. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  3. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди