Годлево — село во Општина Мехомија, Пиринска Македонија, во југозападниот дел на Бугарија.

Годлево
Годлево is located in Бугарија
Годлево
Годлево
Местоположба во областа
Годлево is located in Пиринска Македонија
Годлево
Местоположба на Годлево во Општина Мехомија и Благоевградската област
Координати: 41°55′N 23°28′E / 41.917° СГШ; 23.467° ИГД / 41.917; 23.467Координати: 41°55′N 23°28′E / 41.917° СГШ; 23.467° ИГД / 41.917; 23.467
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаМехомија
Површина
 • Вкупна28.718 км2 (11.088 ми2)
Надм. вис.&10000000000000877000000877 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно503
 • Густина18/км2 (45/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2768
Повик. бр.074207
Godlevo.jpg
Поглед на селото

Географиja и местоположбаУреди

Годлево е планинско село распространето во полите на планината Рила, на надморска височина од 877 метри. Оддалечено е 6 километри од општинскиот центар Мехомија и околу 150 километри од главниот град Софија.

ИсториjaУреди

Околу старото село коешто се наоѓа на 5 километри оддалеченост од селото, минува римски пат, а над него во планината се наоѓа местото викано Стапката на Крале Марко.

Во 1810 година во Годлево е отворено училиште од поп Теодосиј, кое првично опстојува во неговиот дом, а потоа во вакафскиот дуќан.[2]

Црквата „Успение на Пресвета Богородица“ потекнува од 1835 година.[3]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 800 жители, сите Македонци[4][5].

СтопанствоУреди

Во Годлево функционира млекарница, којашто е позната по произведството на кашкавал и сирење.

ДемографијаУреди

Според пописот од 2011 година, во Годлево живееле 503 жители.[6]

На табелата е прикажан националниот состав на населението во градот:[7]

националност број %
Бугари 494 98,2
Роми / 0
Турци / 0
други / 0
не се самоопределиле / 0
не одговориле 7 1,39
Вкупно 503 100

На табелата е прикажан бројот на населението во Годлево за периодот 1934-2011:[6]

година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011
население 839 892 715 788 754 668 668 607 503

Во селото и околината живеат голем број Македонци, кои од страна на бугарската држава не се признаваат како посебна етничка заедница и голем дел од нив се запишуваат како Бугари.

Општествени установиУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

Во селото има стадион со капацитет од 2000 души.

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Бугарија според пописот од 1 февруари 2011 г. Ethnic composition, all places: 2011 census.
  2. Юруковъ, Мирчо (1941). Просвѣтното дѣло въ Разложко: исторически бележки (PDF). София: Печатница В. Ивановъ, Издадена съ подкрепата на Читалище „15 септемврий 1903 г.“ - Разлогъ. p. 21.
  3. Предлошка:Цитат уеб
  4. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  5. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. p. 192. ISBN 954430424X.
  6. 6,0 6,1 "Справка за населението на с. Годлево, общ. Разлог, обл. Благоевград" (бугарски). Archived from the original on 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04. Unknown parameter |deadlink= ignored (|url-status= suggested) (help)
  7. ""&"Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и самоопределение по етническа принадлежност към 01.02.2011 г." (бугарски). Archived from the original on 2013-04-05. Посетено на 2012-03-18. Unknown parameter |deadlink= ignored (|url-status= suggested) (help)