Габра (до 1934: Чукурово) е село во западниот дел на Бугарија. Се наоѓа во планински реон помеѓу планините Ихтиманска Средна Гора и Лозенска Планина и има надморска височина од 892 m. Административно припаѓа на Општина Елин Пелин, Софиска област. Според пописот на населението од 2011 година во село Габра живееле 1 070 луѓе.[1] Во близината на селото работи рударско претпријатие за лигнит, коешто го експлоатира Чукуровскиот јаглен басен.

Габра
Габра
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Bulgaria" does not existМестоположба на Габра
Координати: 42°31′59″ N; 23°37′01″ E / 42.533° СГШ; 23.617° ИГД / 42.533; 23.617
Земја Бугарија
Област
Софиска област
Управа
 • ГрадоначалникАндреј Пенчев
Надм. вис.&10000000000000892000000892 м
Население (2016)[1]
 • Вкупно912
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски код2112
Повик. бр.071506

ИсторијаУреди

Првпат се споменува за селото во ноември 1576 година во еден отомански регистар на трговци на добиток. Документот и денес се чува во Народната библиотека „Св.Св. Кирил и Методиј“ во Софија како архивна единица 23 под сигнатурен фонд 95 во којшто се читаат имињата на селаните од Чукурово (денес Габра), коишто имаат дадено добиток на Отоманското Царство.

На 25 декември 1877 година Чукурово е ослободено од турско ропство. По Берлинскиот договор, во близината на селото е демаркирана границата помеѓу Кнежевството Бугарија и Источна Румелија. Во 1934 година селото е преименувано и го носи името на реката Габра.

НаводиУреди