Волгоградска Област

(Пренасочено од Волгоградска област)

Волгоградска област (руски: Волгоградская область) е федерален субјект на Русија (област). Административен центар е градот Волгоград.

Област на Волгоград
Област
Волгоградска област
Знаме на Област на ВолгоградГрб на Област на Волгоград
Химна: [1]
Податотека:Карта на русија - регион Волгоград.jpg
ДржаваРусија
Федерален округјужен[2]
Економски регионВолга[3]
Административен центарВолгоград[4]
Управа
 • ОрганДума во регионот[5]
 • гувернер[5][Андреј Бочаров[]][6]
Површина[7]
 • Вкупно113.900 км2 (44,000 ми2)
Ранг31st
Население (2010 Census)[8]
 • Вкупно2.610.161
 • проц. од (2018)[9]2.521.276 (−3,4%)
 • Ранг18th
 • Густина23/км2 (59/ми2)
 • Градскo76,0%
 • Селска24,0%
Час. појасмосковско време Уреди википодатоци[10] (UTC+3)
ISO 3166RU-VGG
Рег. таб.34, 134
Службени јазицируски[11]
Мреж. местоhttp://www.volganet.ru/

Населението во областа било 2.610.161 на Пописот во 2010 година.Порано позната како Сталинградска област, го добила своето сегашно име во 1961 година,кога градот Сталинград бил преименуван во Волгоград како дел од десталинизацијата.Волгоградска област се граничи со областа Ростов на југозапад,Воронежска област на северозапад,Саратовска област на север,Астраханска област и Република Калмикија на југоисток и има меѓународна граница со Казахстан на исток. Двете главни реки во европска Русија, Дон и Волга,минуваат низ областа и се поврзани со каналот Волга-Дон.Стратешките водни патишта на Волгоградска област ја направиле популарна рута за испорака и за производство на хидроелектрична енергија.

Волгоградска област е примарното место на Битката кај Сталинград за време на Втората светска војна.честопати сметана за една од најголемите и најкрвавите битки во историјата на војувањето.

Географија

уреди

Волгоградска област се граничи со Саратов,Ростов,Астрахан и Воронежска област,како и со Калмикија од Русија и со Казахстан (Западен Казахстански регион).

Волгоград има повеќе од 200 реки и потоци.Поголеми реки се :

 • Реката Волга
 • Реката Дон
 • Реката Медведица
 • Реката Хопиор

Историја

уреди

Сталинградска област е основана во декември 5,1936 година на територијата на поранешната територија на Сталинград .Областа го добила своето сегашно име на 10 ноември,1961 година.

Политика

уреди
 
Зграда на Окружната Дума и Владата на Област

За време на советскиот период,три лица вршеле овластување на ниво на област:

 1. првиот секретар на Комитетот на КПСС Волгоград (кој реално имал најголема моќ)
 2. претседател на советската област (законодавна власт)
 3. претседател на Извршниот комитет на областа (извршна власт)

Во 1991 година, КПСС ја изгубила де факто власта и шефот на администрацијата на Областа и на крајот гувернерот биле назначени/избрани заедно со избраниот регионален парламент.

Повелбата на Волгоградска област го дава основниот закон на регионот.Законодавно собрание на Волгоградска област е постојан законодавен (претставнички) орган на покраината.Законодавното собрание го овластува своето донесување со донесување закони,резолуции и други правни акти и со надзор над спроведувањето и почитувањето на законите и другите правни акти донесени од него.Највисокото извршно тело,Владата на Областа,вклучува територијални извршни тела,како што се обласни администрации,комитети и комисии кои го олеснуваат развојот и ги водат секојдневните работи на покраината.Администрацијата на Областа ги поддржува активностите на гувернерот,кој е највисок службеник и дејствува како гарант за почитување на Повелбата во областа во согласност со Уставот на Русија.

Демографија

уреди

Населението во областа било 2.610.161 според рускиот попис во 2010 година,2.699.223 во рускиот попис во 2002 година,и 2.593.944 во Советскиот попис во 1989 година.Во 2012 година имало 30.252 раѓања (11,7 на 1000) и 35,021 смртни случаи(13,5 на 1000).Вкупната стапка на плодност била 1,46  во 2009 година,до 2016 година се искачила на 1,57.

Населби

уреди

Етнички групи

уреди

(прикажани се етничките групи со повеќе од 7.500 жители)

Етничка група Население (во 2010 година) [8] Процент
Руси 2.309.253 90
Казахстанците 46.223 1.8
Украинците 35.607 1.4
Татари 24.557 0,9
Ерменци 27.846 1.1
Азербејџански 14.398 0,6
Германците 10.102 0,4
Чеченски 9.649 0,4
Белоруси 7.868 0,4
 • Регистрирани се 44.541 лица од административни бази на податоци,на кои не можеле да им пронајдат етничка припадност.Се проценува дека процентот на етникуми во оваа група е ист како и кај декларираната група.

Религија

уреди
Religion in Oblast Krai as of 2012 (Sreda Arena Atlas)[13][14]

Според истражувањето од 2012 година 54,5% од населението на Волгоградската област се приврзани кон Руската православна црква,4% се неповрзани генерички христијани,2% се православни христијански верници кои не припаѓаат на ниту една црква или се членови на не-Руски православни цркви, 3% се муслимани . Покрај тоа,18% од населението изјавувило дека е „ духовно,но не и религиозно “,12% се атеист,а 6,5% следи други религии или не дале одговор на прашањето.

Владата

уреди

Гувернер на Волгоградската област е Анатолиј Бровко(од 2010 година)

И знамето и грбот на Волгоградска област содржат слика на Повиците на татковината,статуа висока 85 метри сместена во Волгоград.

Економија

уреди

Основните гранки на економијата се земјоделство,производство на храна,тешка индустрија,рафинирање на гас и нафта.Хидроелектричната станица Волга работи на реката Волга.

Најголемите компании во регионот вклучуваат фабрика за цевки Волжски,Волгограденергосбит(локална компанија за дистрибуција на електрична енергија),OJSC Каустик(производител на каустична сода),Волжски Оргсинтез(хемиска фабрика).

Поврзано

уреди
 • Список на претседатели на Дума во областа Волгоград
 • Пристаниште во Волгоград

Користена литература

уреди

Белешки

уреди
 1. Написот   10 од Повелбата на Волгоградска област вели дека областа може да има химна, под услов да се донесе закон за таа цел. Од 2014 година, не постои таков закон.
 2. Президент Российской Федерации. Указ №849 от 13 мая 2000 г. «О полномочном представителе Президента Российской Федерации в федеральном округе». Вступил в силу 13 мая 2000 г. Опубликован: "Собрание законодательства РФ", No. 20, ст. 2112, 15 мая 2000 г. (President of the Russian Federation. Decree #849 од May 13, 2000 „On the Plenipotentiary Representative of the President of the Russian Federation in a Federal District“. Стапил на сила May 13, 2000).
 3. Госстандарт Российской Федерации. №ОК 024-95 27 декабря 1995 г. «Общероссийский классификатор экономических регионов. 2. Экономические районы», в ред. Изменения №5/2001 ОКЭР. (Gosstandart of the Russian Federation. #OK 024-95 December 27, 1995 „Russian Classification of Economic Regions. 2. Economic Regions“, по измените на Amendment #5/2001 OKER. ).
 4. Charter of Volgograd Oblast, Article 41
 5. 5,0 5,1 Повелба на регионот Волгоград, Article 7
 6. Официјално мрежно место на регионот Волгоград. Yuhttp: //www.volganet.ru/governor/ Андреј Иванович Бочаровш, Гувернер на Актинг во регионот на Волгоград Предлошка:Во јазик
 7. „Сведения о наличии и распределении земель в Российской Федерации на 01.01.2019 (в разрезе субъектов Российской Федерации)“. Federal Service for State Registration, Cadastre and Cartography. Архивирано од изворникот на 9 February 2022. Посетено на 29 August 2023.
 8. 8,0 8,1 Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.
 9. „26. Численность постоянного населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2018 года“. Федерална служба за државна статистика. Посетено на 23 јануари 2019.
 10. „Об исчислении времени“. Официальный интернет-портал правовой информации (руски). 3 June 2011. Посетено на 19 January 2019.
 11. Official throughout the Russian Federation according to Article 68.1 of the Constitution of Russia.
 12. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име ATSBook.
 13. "Arena: Atlas of Religions and Nationalities in Russia". Sreda, 2012.
 14. 2012 Arena Atlas Religion Maps. "Ogonek", № 34 (5243), 27/08/2012. Retrieved 21/04/2017. Archived.

Извори

уреди
 • Предлошка:RussiaBasicLawRef/vgg
 • Извршен комитет на Волгоградскиот регионален совет на заменици на работните луѓе. "Област Волгоград. Административно-територијална структура од 1 јули 1968 година" (Волгоградска област. Административно-територијална структура од 1 јули 1968 година). Издавачка куќа Ниже-Волжски. Волгоград

Надворешни врски

уреди