Вилија (село)

Вилија или Вилја (грчки: Οροπέδιο) — село во Гребенско, Егејска Македонија, денес Грција. Според пописот од 2011 година селото брои 110 жители

Вилија
Οροπέδιο
Вилија is located in Грција
Вилија
Вилија
Координати: 40°07′N 21°19′E / 40.117° СГШ; 21.317° ИГД / 40.117; 21.317Координати: 40°07′N 21°19′E / 40.117° СГШ; 21.317° ИГД / 40.117; 21.317
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Најм. вис.&10000000000000850000000850 м
Население (2011)[1]
 • Општ. един.110
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.51100
Повик. бр.24620

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на 14 километри северозападно од градот Гребен. Атарот на селото зафаќа површина од 17 км2.

ИсторијаУреди

За време на Османлиското ЦарствоУреди

Кон крајот на XIX век Вилија е христијанско грчко село во северниот дел на Гребенската Каза на Османлиското Царство. Според грчкиот конзулат во Еласона во 1904 година Вилија има 130 Грци христијани[2]

Главната селска црква „Свети Архангели“ датира од 1864 година.

Во ГрцијаУреди

За време на Првата балканска војна во 1912 година во селото влегуваат грчки трупи и за време на Втората балканска војна во 1913 година Вилија станува дел на Кралството Грција.

Во 1927 година името на селото е сменето во Оропедио.

ДемографијаУреди

ПописиУреди

Движењето на населениото по години е следното[3]:

  • 1913 - 399 жители
  • 1920 - 388 жители
  • 1928 - 409 жители

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 486 430 415 274 293 217 189 110
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Σπανός, Κώςτας. "Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων", in: "Ελιμειακά", 48-49, 2001.
  3. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје. стр. 110.

Надворешни врскиУреди