Вариште

(Пренасочено од Варише)

Вариште или Варише — село во Гребенско, Егејска Македонија, денес во Република Грција.

Вариште
Βάρης
Вариште is located in Грција
Вариште
Вариште
Местоположба во областа
Вариште во рамките на Гребен (општина)
Вариште
Местоположба на Вариште во Општина Гребен и областа Западна Македонија
Координати: 40°07′N 21°40′E / 40.117° СГШ; 21.667° ИГД / 40.117; 21.667Координати: 40°07′N 21°40′E / 40.117° СГШ; 21.667° ИГД / 40.117; 21.667
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Најм. вис.&10000000000000756000000756 м
Население (2011)[1]
 • Општ. един.76
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.51 100
Повик. бр.+30 24620
Рег. таб.ΡΝ

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа на 35 километри источно од градот Гребен. На исток се граничи со кожанското село Сфилци (Хромио).

Историја уреди

Под османлиско владение уреди

Кон крајот на ХІХ век Вариште е грчко христијанско село во нахијата Венци во Кожанската каза на Османлсикото Царство. Според статистиката на Васил К’нчов во 1900 година во Вариште живеат 155 Грци.[2] Според грчкиот конзулат во Еласона во 1904 година во Βάρεσια има 100 Грци-христијани.[3] Според записите на секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Вариште (Varché) има 145 Грци.[4]

Грчка окупација уреди

Во текот на Првата балканска војна во 1912 година в селото грчките војски и во втората Втората балканска војна во 1913 година селото останува под окупација на Кралството Грција.

Во 1927 година името на селото е сменето на Варис.

Стопанство уреди

Населението во селото се занимава со одгледување на жито и поретко со сточарство.

Демографија уреди

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 113 94 155 121 68 101 76 42
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Културни и природни знаменитости уреди

Годишната селска слава е на 20 мај.

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 280.
  3. Σπανός, Κώςτας. "Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων", in: "Ελιμειακά", 48-49, 2001.
  4. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, pp. 212-213.

Надворешни врски уреди