Валштет (германски: Wahlstedt) — град во округот Зегеберг, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Валштет
Грб на Валштет
Валштет во рамките на Германија
Валштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Градоначалник Матијас-Кристијан Бонзе (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,74 км2
Надм. височина 47 м
Население 9.839 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 625 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23812
Повик. бр. 04554
Портал www.wahlstedt.de
Местоположба на градот Валштет во рамките на округот Зегеберг
Карта
Карта
Координати 53°57′N 10°13′E / 53.950° СГШ; 10.217° ИГД / 53.950; 10.217

Географија

уреди

Градот се наоѓа околу 50 километри северно од Хамбург, 40 километри јужно од Кил и 30 километри западно од Либек. Се наоѓа на седум километри западно од Бад Зегеберг на работ на Зегебершката Шума.

Меѓународни односи

уреди

Валштет бил збратимен со:

Наводи

уреди
  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди