Бад Зегеберг

Бад Зегеберг (германски: Bad Segeberg) — град во Германија, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн. Градот претставува административно седиште на округот Зегеберг. Се наоѓа околу 50 километри североисточно од Хамбург и 25 километри западно од Либек. Исто така, градот претставува и седиште на општинската заедница Траве-Ланд, иако самиот град не е член на заедницата.

Бад Зегеберг
Црква Св. Богородица во Бад Зегеберг
Црква Св. Богородица во Бад Зегеберг
Грб на Бад Зегеберг
Бад Зегеберг is located in Германија
Бад Зегеберг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Зегеберг
Градоначалник Ханс-Јоахим Хампел (ДХС)
Основни податоци
Површина 18,87 км2
Надм. височина 27 м
Население 17.267 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 915 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SE
Пошт. бр. 23781–23795 2360
Повик. бр. 04551
Портал www.badsegeberg.de
Местоположба на градот Бад Зегеберг во рамките на округот Зегеберг
Карта
Координати 53°55′N 10°19′E / 53.917° N; 10.317° E / 53.917; 10.317Координати: 53°55′N 10°19′E / 53.917° N; 10.317° E / 53.917; 10.317

Познат е својот годишен фестивал посветен на Карл Мај. Се одржува на стадионот Калкберг во самиот град, голем амфитеатар првично изграден од Кралската служба на трудот како каменолом во Калкберг.

Познати жителиУреди

Збратимени градовиУреди

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Бад Зегеберг е збратимен со следниве градови:

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)

Надворешни врскиУреди