Брзо лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - 500 m за мажи

Брзо лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
Speed skating pictogram.svg
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
3000 m       жени
5000 m   мажи   жени
10000 m   мажи    
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трките на 500 m во брзо лизгање во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 15 февруари, со почеток во 15:30 по локално време (UTC-8)[1].

РекордиУреди

Светски рекорд   Џером Вотерспун 34,03 Солт Лејк Сити, САД 9 ноември 2007
Олимписки рекорд   Кејси Фицрандолф 34,42 Солт Лејк Сити, САД 11 февруари 2002

Освојувачи на медалиУреди

Злато Сребро Бронза
  Мо Тае Бум   Кеичиро Накашима   Џоџи Като

НаводиУреди

  1. „Speed Skating at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's 500 metres“. Sports Reference. Архивирано од изворникот на 17 April 2020. Посетено на 8 November 2019.

Надворешни врскиУреди