Отвори го главното мени

Брзо лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - 1000 m за жени

Брзо лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
Speed skating pictogram.svg
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
3000 m       жени
5000 m   мажи   жени
10000 m   мажи    
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трката на 1000 m во брзо лизгање во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 18 февруари, со почеток во 13:00 по локално време (UTC-8).

Златниот медал го освои Канаѓанката Кристина Несбит.

РекордиУреди

Освојувачи на медалиУреди

Надворешни врскиУреди